Benan Kepsutlu

  • Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası ilişkiler Bölümü ve Yeditepe Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nü bitirdi. İtalya Modena’daRomenica okulunda İtalyanca dil eğitimini tamamladı. Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü'nde Yüksek Lisans yaparak Ortadoğu konusunda uzmanlaştı.Kepsutlu, Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktorasına özel öğrenci statüsünde devam etti. Bu dönemde Kepsutlu’nun akademik çalışması olan “ABD’nin Ortadoğu Politikası: 90’dan Günümüze Başkan’dan Başkan’a”, ilk kitabı olarak yayınlandı.Kepsutlu’nun ikinci kitabı, Türk Arşivciler Derneği tarafından ödül verilen ilk ve tek kitap olan “Arşivde Saklı Kalan İtiraflar”dır.

    Benan Kepsutlu, Mehmet Ali Birand yönetiminde Kanal D Haber’de ve CNN Turk’te muhabirlik yaptığı dönemde, televizyon haberciliği eğitimi almak üzere Londra’da BBC News’e kabul edildi. TRT TÜRK'ün Erbil bürosunu kurdu ve ilk temsilcisi oldu. 2010’da Haber Editörü ve Program Sunucusu olarak Habertürk’e transfer oldu. Muhabir ve sunucu olarak görev yaptığı dönemde 30’a yakın “Dünya’da İlk” ve “Türkiye’de İlk” olarak yayınlanan habere ve dosya habere imza attı. Açıldığı ilk dönemde A Haber’de sabah kuşağını hazırlayıp sundu ve sonrasında Habertürk’teAjanda Programı’nın yapımcılığı ve sunuculuğunun yanısıra, haber spikerliği de yaptı. Kepsutlu 2019 – 2021 yılları arasındaIndepentent / Türkçe servisinde köşe yazarlığı ve özel röportajlar yaptı. Benan Kepsutlu şu anda Haber Global ekranlarında yayınlanan “Benan Kepsutlu ile Ajanda” programının yapımcısı, editörü ve sunucusudur.

    Görevi gereği İsrail, Filistin, Irak, Gürcistan, Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır’da savaş dönemlerinde çalışan Kepsutlu, Ermenistan, İngiltere, İtalya, Hollanda, İsviçre, Yunanistan, Romanya, Malezya ve Kırgızistan'da kritik süreçlerde görev yaptı.

    Fuad MASUM (Irak Cumhurbaşkanı), Esma ESAD (Suriye First Lady’si),Celal TALABANİ (Irak Cumhurbaşkanı) , Mesut BARZANİ (Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri), Yevgeni PRIMAKOV (Rusya Başbakanı), Berham SALİH (Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi LideriBaşbakanı),Abdullah ABDULLAH(VicePresident of Afghanistan),Mikheil SAAKASVILI (Gürcistan Devlet Başkanı), Rahim MEŞAİ( İranCumhurbaşkanı Yardımcısı),Mahmud KUREYŞİ(Pakistan Dışişleri Bakanı), Mahmud El ZAHAR( Hamas Lideri), Tarık El HAŞİMİ (Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı), Kurmanbek BAKİYEV (Kirghizistan Devlet Başkanı),JT THOMSON(NATO Kara KuvvetleriKomutanı), Ahmed MUHTAR(Pakistan Savunma Bakanı),Teodoros PANGALOS(Yunanistan Dışişleri Bakanı),Adel Bin Zaid AL-TORAIFI (SuudiArabistan Enformasyon Bakanı), General David RODRIGUEZ(Afganistan’dan Sorumlu ABD Generali),Richard HOLBROOKE(ABD Yönetiminin Afganistan ve Pakistan Danışmanı),Adahan MADUMAROV( KırgızistanCumhurbaşkanı Yardımcısı),Victor PONTA(RomanyaBaşbakanı), Sulamu HAQQANI, (Hakkani Örgütü’nün lideri),Michael RUBIN( George W.Bush Yönetiminin OrtadoğuDanışmanı),Usama NUCEYFI( Irak’ın Sünni Lideri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı),Igor CUDINOV(Kırgızistan Başbakanı), Jiri SEDIVY(NATO Genel Sekreter Yardımcısı) gibi pek çok lider ve siyasetçiyle özel röportajlar ve söyleşiler gerçekleştirdi.

    Benan Kepsutlu,gazeteci kimliğinin yanı sıra aynı zamanda uluslararası ilişkiler alanında akademisyenlik yapmış olup, CNK Global bünyesinde NATO karargahlarında medya ve stratejik iletişim danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda uluslararası alanda hizmet verdiği Asya Yapım Prodüksiyon adında bir yapım şirketi bulunmaktadır.
Benan Kepsutlu

Danışma Kurulu Üyesi