Büyükelçi Prof. Dr. Kerem Alkin

28 Haziran 1965, İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Kerem Alkin İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladığı lisans eğitiminin ardından, lisansüstü eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans programı ile sürdürmüştür. Doktorasını 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Alkin, akademik kariyerine 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi araştırma görevlisi olarak başlamıştır.

1999 – 2001 yılları arasında İ.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Para-Banka Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Alkin’in profesörlük ataması 2004 yılında, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi nezdinde İktisat Ana Bilim Dalı kadrosuna yapılmıştır. Kerem Alkin, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptığı dönemde, 2001-2013 arası, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Uluslararası Ticaret ile Bankacılık-Finans Bölüm Başkanlığı görevlerini de yürütmüştür. 2009 yılı Ağustos ayında kurulmuş bulunan Mobil Servis Sağlayıcı İşadamları Derneği'nin başkanlığını 15 Mart 2021 tarihine kadar yürütmüştür.

Prof. Dr. Kerem Alkin, 2010 – 2013 yılları arasında Bloomberg HT Televizyon Kanalı Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürütmüş ve 16 Nisan 2013'den itibaren İstanbul Ticaret Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanlığı görevini üstlenerek, tekrar tam zamanlı olarak akademisyenlik görevini sürdürmüştür.

11 Mart 2014’den, 23 Mart 2015'e kadar Nişantaşı Üniversitesi Rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kerem Alkin, 26 Mart 2015'den bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir. Prof. Dr. Kerem Alkin, 2018 sonu-2020 ilk çeyreği arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreterliği görevini sürdürmüş; ardından, İstanbul Medipol Üniversitesi'ndeki görevine geri dönmüştür. Kerem Alkin, halen Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği Başkanlığı ve Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği Genel Sekreterliği görevini de yürütmektedir. Büyükelçi Prof. Dr. Kerem Alkin,15 Mart 2021 tarihinde OECD nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevini devralmıştır.

Fransızca ve İngilizce bilen Prof. Dr. Kerem Alkin evli ve 1 çocuk babasıdır
Büyükelçi Prof. Dr. Kerem Alkin

Danışma Kurulu Üyesi